Çocuğunuz matematik dersi için çok çalışıyor ama notları hala düşük mü?Sevgili anneler ve babalar çocuğunuz matematik dersi için çok çalışıyor ama notları hala düşük mü? O zaman ilk olarak size şu soruyu sormam gerekiyor.


Çocuğunuzun matematik dersi için verimli ders çalıştığından emin misiniz?


Matematik dersinden yüksek not almak için çok ders çalışmak yeterli değil. Hatta çok ders çalışmak bilinenin aksine sınav notları üzerinde olumlu etki değil olumsuz etki yapıyor. Çünkü çok çalışmak öğrencinin kapasitesinden fazla yüklenmek anlamına gelir. Bu nedenle sevgili ebeveynler çocuğunuzun matematik dersinden yüksek notlar alabilmesi için verimli ders çalışması gerekiyor.


Peki matematik dersi için verimli ders çalışmak nedir?


Kısaca matematik dersi için verimli bir ders çalışmanın mantığını özetleyecek olursak; doğru konulara doğru zamanlama ile ders çalışmak verimli bir çalışmadır ve öğrencinin matematik sınavından yüksek notlar alabilmesini sağlar.


Matematik dersine nasıl verimli çalışa biliriz?


Verimli ders çalışmanın üç önemli adımı vardır.

İlk adım doğru konuya çalışmaktır.

Doğru konular matematik sınavı için sınavda çıkacak konulardır. Öğretmenler sınavda ağırlık verdiği konuları sınav öncesinde ki derslerde belirtir. İşte bu önemli bir ipucudur. Öğrenci sınavda çıkacak konulara değil farklı konulara çalıştığında ne kadar çalışırsa çalışsın istediği kadar çok soru çözsün sonuçta sınavdan düşük not alması kaçınılmaz olacaktır. Bunun için çocuğunuzun öğretmeniyle kurduğu iletişim çok önemli. Ders duyurularını çocuğunuzun takip etmesi ve çalışma planın buna göre hazırlamış olması gerekiyor.

Ders çalışmaya başlamadan önce çocuğunuzla konuşarak öğretmenin verdiği bu ipuçlarını birlikte fark etmeye çalışabilirsiniz. Eğer yeterli olmadığını düşünüyorsanız çocuğunuzu öğretmenine sınav hakkında sorular sorması için yönlendirebilirsiniz. Burada önemli olan öğretmenle iletişim kuracak olan kişi çocuğunuz olmalıdır. Bu onun öğretmeniyle ve dersle olan bağını kuvvetlendirecektir.


İkinci önemli adım ise öğrencilerin yapabildiği konulara yüklenip diğer konuları ihmal ediyor olmasıdır.

Öğrencilik hayatımda yaşadığım ve öğretmenliğe başladıktan sonra öğrencilerimde gözlemlediğim en önemli yanlışlardan biri. Öğrendiğimiz konular her zaman bize daha kolay gelir. Konu tekrar etmek soru çözmek bildiğimiz konular için eğlencelidir. Bu güzel bir şey ancak yeterince öğrenemediğimiz pratik yapamadığımız konuları ihmal etmememiz gerekiyor. Oysa öğrenciler bildikleri yani eğlendikleri konulara ağırlık veriyorken zorlandıkları konulara ise bir türlü zaman ayırmak istemiyorlar.

Örneğin sınavda köklü sayılar ile üslü sayılar konularından soru çıkacak olsun. Çocuğunuz üslü ifadeleri öğrenmiş yapabiliyorsa ve köklü sayıları tam olarak öğrenmediyse ders çalışırken üslü sayılara değil köklü sayılara ağırlık vermelidir. Eğer tam tersi zaten bildiği konulara ağırlık vererek ders çalışırsa sınavda yapabileceği soru sayısı yüksek notlar için yetersiz kalacak ve düşük not alması kaçınılmaz olacaktır. Öğrenciler genellikle bu hataya sık düşerler bildikleri konulara çalışmak kolay gelir. Oysaki doğru olan henüz tam öğrenilmemiş konulara ağırlık vermektir

Ders çalışmaya başlamadan önce çocuğunuz size bazı konuları bir türlü yapamıyorum diyorsa yukarıda bahsettiğimiz sorunu yaşıyor olabilir. Bunun için çocuğunuza ders çalışma planı için konu dağılımı yapmadan önce kazanım kavrama düzeyini ölçen sorulardan oluşan bir kısa sınav ile eksiklerinin olduğu konuları listelemesini tavsiye edebilirsiniz. Çocuğunuzun eksikleri olduğu konulara çalışma planında öncelik vermesi doğru olacaktır.

Evet sevgili velilerim artık çocuğumuzla birlikte çalışma planında hangi konulara ağırlık verilmesi gerektiğini biliyoruz böylece çocuğumuz verimli bir matematik dersi çalışma planı hazırlayarak doğru konulara çalışmış şekilde sınava girebilecek.


Ders çalışmanın verimli olabilmesi için çok önemli son adım ise zamanlamadır.

Zihnin aldığı bilgileri değerlendirmesi ve düzenleyebilmesi için belli bir zaman gerekir. Yani öğrenci sınavdan bir gece öncesinde ne kadar çok çalışırsa çalışsın ertesi gün sınav esnasında bilgilerin karışması oldukça normaldir. Buda düşük not almasına neden olur. Oysa konular bir güne bir haftaya yığıl mamalı her hafta işlenildiği kadar kısmı o hafta çalışmak ve bir sonraki hafta pekiştirmek üzere konu dağılımı yapılmalıdır.

Özellikle matematik gibi konuları soyut olan bir dersin düzenli tekrar edilmesi gerekir. Her gün çok çalışmak değil öğrencinin kapasitesi kadar ve sürekli bir düzende ders çalışması en doğrusu.

Bunun için sizlerden istediğim çocuğunuzun çalışma planından haberdar olun. Mola verdiği zamanlara saygı duyun ve çalışma planı içinde mutlaka birlikte geçireceğiniz anlara yer ayrılmış olduğundan emin olun.


Sevgili anneler ve babalar şimdi bu anlattıklarımıza göre çocuğunuz ile birlikte ders çalışma planını yeniden gözden geçirmeniz gerekiyor. Çalışma planı incelenirken veya hazırlanırken dikkat etmeniz gereken en önemli üç noktayı özetlersek:

  • Konu dağılımı sınavda çıkacak konulara göre hazırlanmış

  • Çalışılacak konularının dağılımı doğru yapılmış

  • Zamanlama sınav tarihi dikkate alınarak oluşturulmuş

Sevgili anneler ve babalar çocuğunuzla birlikte yukarıdaki şartlara uygun olduğuna emin olduğunuz bir çalışma planı ile sınava hazırlanmak gerektiğini artık biliyorsunuz. Matematik dersi için bu ayrıntılara dikkat edilerek hazırlanmış bir plan verimli bir ders çalışma sağlar. Bu çalışmanın olumlu sonuçları çocuğunuzun matematik sınavından alacağı notuna yansıyacaktır.


Mutlu günler diliyorum.

Ayşegül çelik

Matematik öğretmeni ve danışman