Okullarda neden matematik dersi okutuluyor?
Sevgili anneler ve babalar çocuklarımızın okulda işlediği dersler arasında en çok zorlandığı ders çoğu zaman matematik dersi oluyor.

2020 LGS sonuçlarına baktığımızda doğru yapılan soru ortalamaları arasında en düşük değer aşağıdaki tabloda göreceğimiz üzere maalesef matematik dersinde.Çocuğunuz da matematik dersi için tablodaki çoğunluğun olduğu gruba dahil ise size “okulda neden matematik dersi okuyoruz?” "matematik dersini görmek zorunda mıyım?" "matematik dersi çok gereksiz" "keşke matematik olmasa" gibi cümleler kuruyor olabilir. Bu durumda sizler çocuklarınızın matematik dersi için ilgisini, sevgisini ve başarısını artıracak en doğru cevabı vermek istiyorsunuz. Bazen belki de "sahi biz neden okullarımızda matematiği ders olarak çocuklarımıza okutuyoruz?" diye içinizden çocuğunuza hak veriyorsunuz.


Peki böyle bir durumda çocuklarımıza ne diyeceğiz? onları nasıl yönlendireceğiz?


Sevgili anneler ve babalar öncelikle matematik eğitiminin içeriğini açıklamak en doğrusu diye düşünüyorum. Şayet bir şeyin ne olduğunu bilmek ne işe yaradığını anlamak için ilk adımdır.


Matematik eğitimi akademik matematik ve okul matematiği olarak ikiye ayrılır.


Akademik matematik, matematiğin günümüze kadar ulaşmış olduğu bilgi birikimini kullanarak teorik ve pratik alanda matematiğe bilimsel katkıda bulunmaktır. Yani, üniversitelerimizde verilen eğitim ve çalışmalar akademik matematiğin alanıdır.


Okul matematiği okul öncesi dönemden lise son sınıfa kadar müfredatta var olan matematik kazanımlarını kapsar. Okullarımızda matematik eğitimini her öğrenci almak zorundadır. Bu zorunlu matematik kazanımlarının üç önemli hedefi vardır.


İlk hedefimiz eğitimin temel hedefi olan topluma yararlı bireyler yetiştirmek. Okullarımızda bu hedefe ulaşabilmek amacıyla çocuklarımıza verdiğimiz matematik bilgisiyle toplumun ihtiyaç duyduğu teknisyen teknokrat mühendis ve bilim insanları yetiştiririz.


Okul matematiğinin ikinci hedefi akademik matematik için çalışacak matematikçileri küçük yaşlardan onları birer matematik bilimcisi olarak akademik hayata kazandırmaktır.


Okul matematiğinin üçüncü hedefi ise öğrencilere matematik kültürünü, matematik becerilerini ve matematiksel düşünme yeteneğini kazandırabilmektir. İlk iki hedef orta öğretim(lise) müfredatında ağırlık kazanacaktır. Üçüncü hedefimiz okul öncesi, ilkokul ve ortaokul müfredatının amaçlarını kapsar.

Piaget’ e göre bilişsel gelişimin aşamaları;Matematik müfredatındaki kazanımlar yukarıda ki bilişsel gelişimi destekleyecek şekilde her dönemin ihtiyacına uygun hazırlanıyor. Çocuklarımızın bilişsel gelişimi devam ederken bir yandan da ısrarla matematik eğitimi vermeye çalışıyoruz. Çünkü matematiksel kazanımlar gelişim dönemindeki çocuklarımız için çok önemlidir.

Matematiksel düşünme keşfetme, sorgulama, karar verme, mantıksal çıkarımda bulunma, problem çözebilme becerilerini kapsar. İyi bir matematik eğitimi alan bir öğrenci tüm bu zihin yeteneklerini geliştirmek için bolca pratik yapıyor demektir.


Sevgili anneler ve babalar çocuklarda sezgisel yoldan zihni çalıştırmanın ve geliştirmenin en güzel yolu matematik yapmaktır.


Matematiksel düşünebilme yeteneğini geliştirmeyi başaran çocuklar çevrelerindeki olaylara daha duyarlı olur. Olayları daha çabuk kavrayabilir ve yaşadığı problemlere hızlı çözümler üretebilir.


Sevgili anneler ve babalar şu ana kadar bahsettiklerim sizinle benim aramda geçen konuşmanın içeriği olmalı. Oysa çocuklarınız size “okulda neden matematik dersi okuyoruz?” diye sorduğunda yukarıda bahsettiklerimizi anlatmanız seviyelerine uygun olmayacak.


Peki çocuklarımıza ne diyeceğiz? Matematik dersinin gerekliliğini nasıl anlatacağız?


Çocuklarımıza matematik dersinin önemini karmaşık cümleler kurarak anlatmak bir işe yaramayacaktır. Bu boş çabayı her gün onlarca öğretmen idareci ve anne baba gösteriyor ve bir sonuç alamıyor. Bunun yerine çocuklarımızın matematik kültürünü matematiğin güzelliğini ve estetiğinin keşfetmesini sağlamalıyız. Matematiğin büyülü dünyasını keşfeden bir kişi matematikten kopmak istemeyecektir.


Örneğin çocuğunuza eğer matematik dersine yeterince çalışırsa bilgisayar oyununda istediği level leri kolayca geçebileceğini söylerseniz eminim çok şaşıracaktır. Hatta sizde şaşırmış olabilirsiniz.

Peki bilgisayar oyunları ile matematik çalışmanın ne lakası olabilir?

Bilgisayar oyunları zihinsel beceri isteyen etkinliklerdir. Okul matematiğinin amacı ise çocuklarımızın bilişsel gelişimini desteklemek ve zihinsel becerilerini artırmaktır.


Okul matematiği bilişsel gelişimin somut işlemlerden soyut işlemelere geçiş döneminde ki çocuklarımız için zihin antrenmanıdır.


Okul matematiğine gereken önemi veren bir öğrenci yani antrenmanlarını sıkı yapmış bir sporcu her engeli zorlanmadan aşacaktır. Antrenmanlarını en sıkı yapanlar dereceler alacak ve mutlu olacaklardır.

Engellerden kastım sadece matematik sınavları değil günlük hayattaki karşılaşılan her türlü sorun ve problemi dahil edebiliriz. Bilgisayar oyunlarında ki leveller de bunlara bir örnek. Matematik dersinde yeterince antrenman yapmış öğrenci çalışma planında etkinlik zamanı geldiğinde bilgisayarda arkadaşlarıyla oyun oynarken istediği hamleleri hızlıca yapabilecek sezgileri daha hızlı analizleri daha doğru yapabilecektir. Bilgisayar oyunlarına ilgisi olan çocuğunuzla matematik hakkında yapacağınız sohbet sayesinde matematik dersi için ilgisini uyandırabilirsiniz. Bu örnekleri çocuğunuzun ilgisine özelleştirerek çoğaltabiliriz elbette.


Sevgili anneler ve babalar tüm bu bahsettiklerimiz için matematik eğitimini doğu almak gerekiyor. Okullarımızda öğrencilere doğrudan bilgi aktarımı yapmaya çalışmak, matematiği ezberleterek öğretmek faydalı olmamakta hatta zihin tembelliği, matematiği sevememek ve başarısız olmak, başarısızlık duygusu sonucu umutsuzluğa kapılmak gibi çocuklarımıza bir çok zararı olmaktadır. Diğer bilimlerden farklı olarak matematiğin kendine has etkinlikleri vardır. Bu etkinlikler sembol kullanma, problem çözme, problem kurma, genellemeler yapma, keşfetme, kanıtlama gibi süreçleri içerir. Çocuklarımıza bu süreçleri içeren etkinlik kitaplarını kullanan, öğretme-öğrenme ortamlarını buna göre hazırlamış okullarda matematik almasını sağlamalıyız. Ancak bu şekilde matematiğin çocuklarımıza ders olarak okutulması anlam kazanmış olacaktır.


Mutlu günler diliyorum.

Ayşegül çelik

Matematik öğretmeni ve danışmanı